2014 BucciMoto BR1F6 Motard gallery
2014 BucciMoto BR1F6 Motard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 11.00 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 64.0 kg (141.1 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,180 mm (46.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-12 |
| Front brakes: | Single disc. Radial caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Radial caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | MUlticolored |
News
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda CRF250X
- 2014 Honda CRF50F
- 2014 Honda Crossrunner
- 2014 Honda CTX 700
- 2014 Honda CTX1300
- 2014 Honda CTX700N
- 2014 Honda Dio
- 2014 Honda Dream Neo
- 2014 Honda Dream Yuga
- 2014 Honda Fireblade
- 2014 Honda Fireblade SP
- 2014 Honda Gold Wing F6B
- 2014 Honda Grom
- 2014 Honda NC700X
- 2014 Honda NC750D Integra
- 2014 Honda NC750S
- 2014 Honda NC750X
- 2014 Honda NSC110 Dio
- 2014 Honda NSC50R
- 2014 Honda NSS300 Forza

