2007 Yamaha Vino Classic gallery
2007 Yamaha Vino Classic
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 38.0 x 43.5 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 70.3 kg (155.0 pounds) |
| Seat height: | 714 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,161 mm (45.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.05 litres (1.60 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Chang-Jiang BD 110
- 2007 Chang-Jiang BD 110-B
- 2007 Chang-Jiang BD 125
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2A
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2B
- 2007 Chang-Jiang BD 125-3
- 2007 Chang-Jiang BD 125-5
- 2007 Chang-Jiang BD 125-5A
- 2007 Chang-Jiang BD 125-5B
- 2007 Chang-Jiang BD 125-E
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-2C
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-3
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-4
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-5A
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-6
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-6A
- 2007 Chang-Jiang BD 150-2
- 2007 Chang-Jiang BD 150-3
- 2007 Chang-Jiang BD 150T 125

