2006 Suzuki RM 125 gallery
2006 Suzuki RM 125
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 8.3:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-M19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Color options: | Yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Suzuki GSX 750 F
- 2006 Suzuki GSX-R 1000
- 2006 Suzuki GSX-R 600
- 2006 Suzuki GSX-R 600 20th Anniversary
- 2006 Suzuki GSX-R 750
- 2006 Suzuki GSX-R 750 20th Anniversary
- 2006 Suzuki GZ250
- 2006 Suzuki Hayabusa 1300
- 2006 Suzuki Hayabusa 1300 Limited
- 2006 Suzuki Intruder 125 LC
- 2006 Suzuki Intruder C800
- 2006 Suzuki Intruder M1800R
- 2006 Suzuki Intruder M800
- 2006 Suzuki JR 50
- 2006 Suzuki Katana 600
- 2006 Suzuki Katana 750
- 2006 Suzuki Katana R50
- 2006 Suzuki Marauder 125
- 2006 Suzuki RM 250

