2006 Diamo Aero GTX 50 gallery
2006 Diamo Aero GTX 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | 3,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 112.9 kg (249.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Rear tyre dimensions: | -1 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Double disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Sherco Shark 50 Enduro
- 2006 Sherco Shark 50 Supermotard
- 2006 Sherco Supermotard 50 cc
- 2006 Suzuki Bandit 1200S
- 2006 Suzuki Bandit 1200SA
- 2006 Suzuki Bandit 650
- 2006 Suzuki Bandit 650SA
- 2006 Suzuki Boulevard C50
- 2006 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2006 Suzuki Boulevard C50C
- 2006 Suzuki Boulevard C50T
- 2006 Suzuki Boulevard C90
- 2006 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2006 Suzuki Boulevard C90T
- 2006 Suzuki Boulevard M 50 Black
- 2006 Suzuki Boulevard M109S
- 2006 Suzuki Boulevard M50
- 2006 Suzuki Boulevard S40
- 2006 Suzuki Boulevard S50
- 2006 Suzuki Boulevard S83

