2011 Yamaha DS4 Drag Star Four 400 gallery
2011 Yamaha DS4 Drag Star Four 400
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 32,18 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 68.0 x 55.0 mm (2.7 x 2.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,610 mm (63.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Fazer 8
- 2011 Yamaha Fazer 8 ABS
- 2011 Yamaha FJR 1300 A
- 2011 Yamaha FJR 1300 AS
- 2011 Yamaha FZ1
- 2011 Yamaha FZ1 ABS
- 2011 Yamaha FZ1 Fazer
- 2011 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2011 Yamaha FZ16
- 2011 Yamaha FZ6N
- 2011 Yamaha FZ6R
- 2011 Yamaha FZ8
- 2011 Yamaha FZ8 ABS
- 2011 Yamaha Grand Axis 100
- 2011 Yamaha Grand Majesty 400
- 2011 Yamaha Jog
- 2011 Yamaha Jog Deluxe
- 2011 Yamaha Jog R
- 2011 Yamaha Jog RR
- 2011 Yamaha Jog ZR

