2011 Yamaha DSC11 Drag Star Classic Eleven 1100 gallery
2011 Yamaha DSC11 Drag Star Classic Eleven 1100
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1063.00 ccm (64.86 cubic inches) | Power: | 60,35 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 275.0 kg (606.3 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,640 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Double disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Shineray XY125GY-6
- 2011 Shineray XY250 5
- 2011 Shineray XY250 5A
- 2011 Shineray XY250GY-2
- 2011 Sommer Diesel 462
- 2011 Sukida SK-125-6 Patriot
- 2011 Suzuki B-King
- 2011 Suzuki B-King ABS
- 2011 Suzuki Bandit 1250S
- 2011 Suzuki Bandit 1250S ABS
- 2011 Suzuki Boulevard 400
- 2011 Suzuki Boulevard C109R
- 2011 Suzuki Boulevard C109RT
- 2011 Suzuki Boulevard C50
- 2011 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2011 Suzuki Boulevard C50T
- 2011 Suzuki Boulevard C90
- 2011 Suzuki Boulevard C90T
- 2011 Suzuki Boulevard M109R
- 2011 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition

