2010 Jawa-CZ 50 Robby gallery
2010 Jawa-CZ 50 Robby
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | 2,95 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 730 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,200 mm (47.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-16 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red/black/gray |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Generic Zion 125
- 2010 Generic Zion 150
- 2010 Genuine Scooter Blur SS 220i
- 2010 Genuine Scooter Buddy 125
- 2010 Genuine Scooter Buddy 50
- 2010 Genuine Scooter Rattler 110
- 2010 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2010 Genuine Scooter Stella
- 2010 Ghezzi-Brian Fionda
- 2010 Ghezzi-Brian Furia Otto
- 2010 Ghezzi-Brian Furia S
- 2010 Ghezzi-Brian Furia Titanum
- 2010 Ghezzi-Brian SuperTwin
- 2010 Giantco Bronco 125
- 2010 Giantco e-Buddy
- 2010 Giantco G-10 50
- 2010 Giantco G-Apex 125
- 2010 Giantco g-Buddy
- 2010 Giantco GW 50
- 2010 Giantco Hunter City 125

