2010 Wakan 100 Roadster gallery
2010 Wakan 100 Roadster
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1640.00 ccm (100.07 cubic inches) | Power: | 120 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc. 6-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red satin, black stardust, white pearl, silver moon stone. Also custom paint. |
News
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a►
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kawasaki KX100
- 2010 Kawasaki KX100 Monster Energy
- 2010 Kawasaki KX250F
- 2010 Kawasaki KX250F Monster Energy
- 2010 Kawasaki KX450F
- 2010 Kawasaki KX450F Monster Energy
- 2010 Kawasaki KX65
- 2010 Kawasaki KX65 Monster Energy
- 2010 Kawasaki KX85
- 2010 Kawasaki KX85-II
- 2010 Kawasaki KX85 Monster Energy
- 2010 Kawasaki Ninja 250R
- 2010 Kawasaki Ninja 500R
- 2010 Kawasaki Ninja 650R
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2010 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2010 Kawasaki Super Sherpa
- 2010 Kawasaki Versys
- 2010 Kawasaki VN1700 Classic

