2007 Honda Shadow VLX gallery
2007 Honda Shadow VLX
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 583.00 ccm (35.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.0 x 66.0 mm (3.0 x 2.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (452.0 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.97 litres (2.90 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Indian Dakota 4 Classic
- 2007 Indian Dakota 4 Highway
- 2007 Indian Dakota 4si
- 2007 Italjet Dragster D125LC
- 2007 Italjet Dragster D180LC
- 2007 Italjet Dragster D50LC
- 2007 Italjet Fast Boy 10
- 2007 Italjet Fast Boy 8
- 2007 Italjet Jack 125
- 2007 Italjet Jack 150
- 2007 Italjet Pit Jet 125 4T
- 2007 Jawa 353 Motorcycle Replica
- 2007 Jawa-CZ 125 Dakar
- 2007 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2007 Jawa-CZ 125 Travel
- 2007 Jawa-CZ 350 Basic
- 2007 Jawa-CZ 350 Policie
- 2007 Jawa-CZ 350 Style
- 2007 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2007 Jawa-CZ 50 Robby

