2010 Honda Shadow RS gallery
2010 Honda Shadow RS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | 44,92 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 76.0 mm (3.1 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 230.0 kg (507.0 pounds) |
| Seat height: | 747 mm (29.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,562 mm (61.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.60 litres (2.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Pearl White, Metallic Gray |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Malaguti Blog 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 125 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 160 i.e.
- 2010 Malaguti Centro 50 4T
- 2010 Malaguti F10 50
- 2010 Malaguti Firefox 50 AC
- 2010 Malaguti Grizzly 10
- 2010 Malaguti Grizzly 12 Enduro
- 2010 Malaguti Madison 3 125
- 2010 Malaguti Madison 3 250 i.e.
- 2010 Malaguti Password 250
- 2010 Malaguti Phantom F12R AC Sport
- 2010 Malaguti Phantom F12R Bayliss
- 2010 Malaguti Phantom F12R LC
- 2010 Malaguti Spidermax GT 500
- 2010 Malaguti SpiderMax RS500
- 2010 Malaguti X3M Enduro 125
- 2010 Malaguti X3M Motard 125
- 2010 Malaguti XSM Special 50 Motard
- 2010 Malaguti XSM Supermotard 50

