2010 Honda Silver Wing ABS gallery
2010 Honda Silver Wing ABS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 582.00 ccm (35.51 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 71.5 mm (2.8 x 2.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 754 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-13 |
| Front brakes: | Single disc. Single 276mm disc with CBS three-piston caliper and Anti-lock Braking System (ABS) |
| Rear brakes: | Single disc. Single 240mm disc with CBS twin-piston caliper; ABS Braking System |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.89 litres (4.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Dark Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Tank Sports Touring 250DE-08
- 2010 Tank Sports Trail TKX 110
- 2010 Tank Sports Trail TKX-200
- 2010 Tank Sports Urban 50
- 2010 Tank Sports Vision 250E
- 2010 Tank Sports Vision Topline Khaos
- 2010 TGB 101R 125
- 2010 TGB 101R 50
- 2010 TGB 101S 50
- 2010 TGB Bullet 125
- 2010 TGB Bullet 50
- 2010 TGB Cappuccio 50
- 2010 TGB Express 125
- 2010 TGB Express 50
- 2010 TGB Hawk 125
- 2010 TGB Hawk 50
- 2010 TGB Tapo 50
- 2010 TGB X motion 125 EFI
- 2010 TGB X motion 250 EFI
- 2010 TM racing EN 125

