2011 Gilera Runner 50 Black Soul gallery
2011 Gilera Runner 50 Black Soul
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | 4,5 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic with 220 mm stainless steel disc |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic with 175 mm stainless steel disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Matt black/gold |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kymco Like 200i
- 2011 Kymco Pulsar LX 125
- 2011 Kymco Super 8 125
- 2011 Kymco Yager GT 125
- 2011 Kymco Yager GT 200i
- 2011 Lauge Jensen 1800
- 2011 Lehman Trikes Storm
- 2011 Lem RX 150 Racing
- 2011 Lem RX 65 Racing
- 2011 Lem RX2 Racing
- 2011 Lem RX3 Racing
- 2011 Leonhardt Gunbus 410
- 2011 Lifan Chimp 100
- 2011 Lifan Cub 50
- 2011 Lifan Elite 250
- 2011 Lifan Goldfish 50
- 2011 Linhai Quattrocento
- 2011 Macbor XC R 125
- 2011 Mahindra Duro
- 2011 Mahindra Flyte

