2011 Giantco G-10 50 gallery
2011 Giantco G-10 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 2,47 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 90.0 kg (198.4 pounds) |
| Wheelbase: | 1,298 mm (51.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-or12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-or12 |
| Front brakes: | Single disc. Optional 220 mm disk |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.20 litres (1.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red/white |
News
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,►
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has...
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Neos
- 2011 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2011 Yamaha PW50
- 2011 Yamaha PW80
- 2011 Yamaha Raider
- 2011 Yamaha Raider S
- 2011 Yamaha Road Star
- 2011 Yamaha Road Star S
- 2011 Yamaha Road Star Silverado
- 2011 Yamaha Road Star Silverado S
- 2011 Yamaha Roadliner Midnight
- 2011 Yamaha Roadliner S
- 2011 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2011 Yamaha Royal Star Venture
- 2011 Yamaha Royal Star Venture S
- 2011 Yamaha Serow 250
- 2011 Yamaha Serow 250 25th Anniversary Special
- 2011 Yamaha Slider
- 2011 Yamaha SR400
- 2011 Yamaha Star Midnight Warrior

