2009 KTM 300 EXC Six Days gallery
2009 KTM 300 EXC Six Days
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 293.20 ccm (17.89 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 72.0 mm (2.8 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.1 kg (227.3 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 MBK MachG Liquid Cooled
- 2009 MBK Nitro
- 2009 MBK Nitro Naked
- 2009 MBK Ovetto
- 2009 MBK Ovetto 4
- 2009 MBK Skycruiser 125
- 2009 MBK Skyliner 125
- 2009 MBK Stunt Naked
- 2009 MBK Waap
- 2009 MBK X-Limit Enduro
- 2009 MBK X-Limit Super Moto
- 2009 MBK X-Power
- 2009 Megelli Sportbike 125 r
- 2009 Megelli Streetbike 125 s
- 2009 Megelli Supermoto 125 m
- 2009 Mikilon 250 Super Motor
- 2009 Mission One
- 2009 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2009 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2009 Moto Guzzi Bellagio

