2010 Benelli Velvet 250 gallery
2010 Benelli Velvet 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 69.0 x 66.8 mm (2.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 136.0 kg (299.8 pounds) |
| Seat height: | 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR13 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-ZR12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, silver |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XL 883L Sportster 883 SuperLow
-
Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
-
Harley-Davidson XL1200X Springer Forty-Eight
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha XT 660 X
- 2010 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2010 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2010 Yamaha YBR 125
- 2010 Yamaha YZ 125
- 2010 Yamaha YZ 250
- 2010 Yamaha YZ 250 F
- 2010 Yamaha YZ 450 F
- 2010 Yamaha YZ 85
- 2010 Yamaha YZ 85 LW
- 2010 Yamaha YZF-R 125
- 2010 Yamaha YZF R1
- 2010 Yamaha YZF R1 LE
- 2010 Yamaha YZF-R6
- 2010 Yamaha YZF-R6S
- 2010 Yamaha Zuma 125
- 2010 Yiben YB50QT-18
- 2010 Yiben YB50QT-3
- 2010 Zest Balanco 125 Sport Spirit
- 2010 Zest HT150-8

