2010 Benelli Velvet 150 gallery
2010 Benelli Velvet 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.90 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.4 x 57.7 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Seat height: | 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-13 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, black |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Buell XB12X Ulysses
- 2010 Buell XB12XP Police
- 2010 Buell XB12XT Ulysses
- 2010 Buell XB9SX Lightning
- 2010 Buell XB9SX Lightning CityX
- 2010 Cagiva Mito SP525
- 2010 Cagiva Raptor 125
- 2010 Can-Am Spyder RS
- 2010 Can-Am Spyder RS-S
- 2010 Can-Am Spyder RT
- 2010 Can-Am Spyder RT Audio
- 2010 Can-Am Spyder RT-S
- 2010 CCM 404 DS Supermoto
- 2010 CCM 404 DS Trail
- 2010 CCM 450 DS
- 2010 CCM C-XR125-E
- 2010 CCM C-XR125-M
- 2010 CCM C-XR125-S
- 2010 CCM C-XR230-E
- 2010 CCM C-XR230-S

