2010 KTM 450 SX-F gallery
2010 KTM 450 SX-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 60.8 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 104.6 kg (230.6 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki Van Van RV125
- 2010 Swift ESF Bar Chopper
- 2010 Swift ESF Punisher
- 2010 Swift Lil Drifter
- 2010 Sym Citycom 300
- 2010 Sym DD 50
- 2010 Sym Fiddle II 125
- 2010 Sym Fiddle II 50
- 2010 Sym HD Evo 125
- 2010 Sym Jet 4 125
- 2010 Sym Jet 4 50
- 2010 Sym Jet BasiX 50
- 2010 Sym Jet Euro X 50
- 2010 Sym Jet EuroX 100
- 2010 Sym Jet SportX 50 Factory
- 2010 Sym Joymax 125
- 2010 Sym Joymax 250
- 2010 Sym Joyride 125 Evo
- 2010 Sym Joyride 200i Evo
- 2010 Sym Mio 100

