2000 Honda XR650 gallery
2000 Honda XR650
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | 61 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 122.0 kg (269.0 pounds) |
| Seat height: | 935 mm (36.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Ducati SS 750 Super Sport
- 2000 Ducati SS 900 Super Sport
- 2000 Ducati ST2
- 2000 Ducati ST4
- 2000 Enfield Bullet 500
- 2000 Enfield Diesel/Taurus
- 2000 Enfield Lightning 500
- 2000 GAS GAS Pampera 125
- 2000 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2000 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2000 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2000 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2000 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2000 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2000 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
- 2000 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2000 Harley-Davidson FXCSTS Softail Screamer
- 2000 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2000 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2000 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
