2013 BMW C600 Sport gallery
2013 BMW C600 Sport
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39.48 cubic inches) | Power: | 59 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 236.8 kg (522.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-15 |
| Front brakes: | Single disc. Floating discs. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.90 litres (4.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/gray, white/gray, black/gray |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Husaberg TE 300
- 2013 Husqvarna CR 125
- 2013 Husqvarna CR 50
- 2013 Husqvarna CR 65
- 2013 Husqvarna Nuda 900
- 2013 Husqvarna Nuda 900 R
- 2013 Husqvarna SM 50
- 2013 Husqvarna SMR 511
- 2013 Husqvarna SMR 630
- 2013 Husqvarna SMR125
- 2013 Husqvarna SMS 125
- 2013 Husqvarna TC 250 R
- 2013 Husqvarna TC 449
- 2013 Husqvarna TE 125
- 2013 Husqvarna TE 250 R
- 2013 Husqvarna TE 310 R
- 2013 Husqvarna TE 449
- 2013 Husqvarna TE 511
- 2013 Husqvarna TE 630
- 2013 Husqvarna TR 650 Strada

