2013 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom gallery
2013 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 883.32 ccm (53.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.0 kg (553.3 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,519 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-B19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Color options: | Black Denim |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably...
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Moto Guzzi V7 Stone
- 2013 Motus MST
- 2013 Motus MST-R
- 2013 MV Agusta Brutale 1090
- 2013 MV Agusta Brutale 1090 R
- 2013 MV Agusta Brutale 1090RR
- 2013 MV Agusta Brutale 675
- 2013 MV Agusta Brutale 800
- 2013 MV Agusta F3 675
- 2013 MV Agusta F4
- 2013 MV Agusta F4 R
- 2013 MV Agusta F4 RR
- 2013 MV Agusta Rivale 800
- 2013 Rieju Marathon 125
- 2013 Rieju Marathon 125 AC
- 2013 Rieju Marathon 125 Pro
- 2013 Rieju Marathon 125 Pro Competizione
- 2013 Rieju Marathon 125 Pro SM
- 2013 Rieju Marathon Supermotard 125
- 2013 Rieju Mius

