2013 Harley-Davidson Sportster Iron 833 gallery
2013 Harley-Davidson Sportster Iron 833
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 883.32 ccm (53.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.0 kg (553.3 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,519 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-B19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Color options: | Candy Orange, Black Denim, Big Blue Pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Avinton Collector Race
- 2013 Avinton Collector Roadster
- 2013 Avinton Cult
- 2013 BMW C600 Sport
- 2013 BMW C650GT
- 2013 BMW F700GS
- 2013 BMW F800GS
- 2013 BMW F800GT
- 2013 BMW F800R
- 2013 BMW G650GS
- 2013 BMW G650GS Sertao
- 2013 BMW HP4
- 2013 BMW K1300R
- 2013 BMW K1300R Dynamic Edition
- 2013 BMW K1300S
- 2013 BMW K1600GT
- 2013 BMW K1600GTL
- 2013 BMW R1200GS
- 2013 BMW R1200GS Adventure
- 2013 BMW R1200R

