2004 Husaberg FS 450 e gallery
2004 Husaberg FS 450 e
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.25 ccm (27.41 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 57.2 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 112.0 kg (246.9 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Color options: | Yellow/blue |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
-
A short look at the Kinetic 4S
2015-03-23 17:21:30
Those who look for a refined&stylish scooter should have one Kinetic 4S in the garage. The specialty of this scooter is the graphics that are painted on the body of the scooter. So it is because of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 KTM 525 MXC USA
- 2004 KTM 525 SMC USA
- 2004 KTM 525 SMR
- 2004 KTM 525 SX Racing
- 2004 KTM 625 SMC
- 2004 KTM 625 SXC
- 2004 KTM 640 Duke II Yellow/Black
- 2004 KTM 640 LC4 Adventure
- 2004 KTM 640 LC4 Enduro
- 2004 KTM 640 LC4 SM Supermoto
- 2004 KTM 640 LC4 SUPERMOTO PRESTIGE
- 2004 KTM 65 SX
- 2004 KTM 660 SMC
- 2004 KTM 85 SX
- 2004 KTM 950 Adventure
- 2004 KTM 950 Adventure Silver/Orange/Black
- 2004 Kymco Activ 110
- 2004 Kymco Activ 125
- 2004 Kymco Bet and Win 125
- 2004 Kymco Bet and Win 150

