2002 Honda CB250 Nighthawk gallery
2002 Honda CB250 Nighthawk
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 234.00 ccm (14.28 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 53.0 x 53.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 130.2 kg (287.0 pounds) |
| Seat height: | 744 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/100-18 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-16 |
| Front brakes: | Expanding brake |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.50 litres (5.15 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2002 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2002 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2002 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2002 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
- 2002 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2002 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2002 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2002 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2002 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport
- 2002 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2002 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2002 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2002 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2002 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2002 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2002 Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
- 2002 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2002 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
- 2002 Harley-Davidson XL883R Sportster

