2002 Honda CB400 Super Four gallery
2002 Honda CB400 Super Four
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 53 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 55.0 x 42.0 mm (2.2 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 55W |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 69W |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Suzuki Djebel 200
- 2002 Suzuki Djebel 250 XC
- 2002 Suzuki DL 1000 V-Strom
- 2002 Suzuki DR 650 SE
- 2002 Suzuki DR-Z 250
- 2002 Suzuki DR-Z 400
- 2002 Suzuki DR-Z 400 E
- 2002 Suzuki DR-Z 400 S
- 2002 Suzuki DR-Z125
- 2002 Suzuki DR-Z125L
- 2002 Suzuki DR200SE
- 2002 Suzuki Grasstracker
- 2002 Suzuki Grasstracker Big Boy
- 2002 Suzuki GS 1200 SS
- 2002 Suzuki GS 500
- 2002 Suzuki GSF 1200 Bandit
- 2002 Suzuki GSF 1200 S Bandit
- 2002 Suzuki GSF 600 N Bandit
- 2002 Suzuki GSF 600 S Bandit
- 2002 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa

