2008 Derbi Senda Baja 125 R gallery
2008 Derbi Senda Baja 125 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,452 mm (57.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Ridley AutoGlide Trike
- 2008 Rieju e-Bicy R126
- 2008 Rieju MRX 125
- 2008 Rieju MRX 450
- 2008 Rieju MRX 50
- 2008 Rieju MRX Pro 50
- 2008 Rieju MX Disc 50
- 2008 Rieju NKD 125
- 2008 Rieju NKD 50
- 2008 Rieju Pacific 125
- 2008 Rieju Pacific 50
- 2008 Rieju RRX 50
- 2008 Rieju RRX Spike 50
- 2008 Rieju RS2 125
- 2008 Rieju RS2 50 fr
- 2008 Rieju RS2 Pro 125
- 2008 Rieju RS2 Pro 125 Black Edition
- 2008 Rieju RS2 Pro 50
- 2008 Rieju SMX 125
- 2008 Rieju SMX 125 it

