2008 Derbi Senda Baja 125 SM gallery
2008 Derbi Senda Baja 125 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,452 mm (57.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black/red |
News
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Adly Silver Fox 50
- 2008 Adly Super Sonic 100
- 2008 Adly Super Sonic 125
- 2008 Adly Thunder Bike 100
- 2008 Adly Thunder Bike 125
- 2008 Adly Thunder Bike 50
- 2008 Aeon AE-11 Pulsar 100
- 2008 Aeon AE-12 Pulsar 150
- 2008 Aeon AE-6 Echo
- 2008 Aeon AE-9 Pulsar 125
- 2008 Aeon AM-1 Aero 50
- 2008 Aeon AM-2 Aero 100
- 2008 Aeon AX-50 Mini-Bike
- 2008 Aeon Cobra 220
- 2008 Aeon Cobra 320
- 2008 AJP PR4 125 Enduro
- 2008 AJP PR4 125 Supermoto
- 2008 AJP PR4 200 Enduro
- 2008 AJS CR3-125
- 2008 AJS Eco-125
