2006 Honda Metropolitan II gallery
2006 Honda Metropolitan II
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 71.2 kg (157.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,191 mm (46.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.92 litres (1.30 gallons) |
| Color options: | Denim, Kiwi, Salsa, Solar, Blue Hibiscus, Checkers, Kanji, Orange Ice |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2006 Jawa-CZ 50 Minarelli
- 2006 Jawa-CZ 50 Robby
- 2006 Jawa-CZ 650 Bizon
- 2006 Jawa-CZ 650 Classic
- 2006 Jincheng AX 100-C
- 2006 Jincheng AX 125
- 2006 Jincheng JC 100 Y
- 2006 Jincheng JC 125 B
- 2006 Jincheng JC 125 B Police
- 2006 Jincheng JC 150 T
- 2006 Jincheng Knight JC 125-2A
- 2006 Jincheng Sinus Girder JC 100-H
- 2006 Jincheng SJ 125 T
- 2006 Kawasaki Concours
- 2006 Kawasaki Eliminator 125
- 2006 Kawasaki ER-5
- 2006 Kawasaki ER-6f
- 2006 Kawasaki ER-6n
- 2006 Kawasaki GT125R

