2006 KTM 950 Supermoto Black gallery
2006 KTM 950 Supermoto Black
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57.48 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 72.0 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ridley Auto-Glide TT
- 2006 Ridley X88
- 2006 Rieju 125 NKD
- 2006 Rieju MRX 125
- 2006 Rieju MRX 50
- 2006 Rieju MRX 50 Pro
- 2006 Rieju MX 50
- 2006 Rieju MX 50 Disk
- 2006 Rieju RR Sport Edition
- 2006 Rieju RS2 125
- 2006 Rieju RS2 Matrix
- 2006 Rieju RS2 NKD
- 2006 Rieju RS2 Pro Matrix
- 2006 Rieju SMX 125
- 2006 Rieju SMX 50
- 2006 Rieju SMX 50 Pro
- 2006 Rieju Spike
- 2006 Sachs Dirty Devil 50
- 2006 Sachs Roadster 650
- 2006 Sachs X-Road

