2007 KTM 250 EXC gallery
2007 KTM 250 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.6 kg (226.2 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 TVS Victor GX
- 2007 TVS XL Super HD
- 2007 TVS XL Super HD1
- 2007 UM DSF 200
- 2007 UM DTF 110
- 2007 UM DTF 150
- 2007 UM DTF 200
- 2007 UM DTF 50
- 2007 UM DTF 90
- 2007 UM Matrix 150 XX
- 2007 UM PowerMax 150 XX
- 2007 UM SMF 200
- 2007 UM V2C 250T
- 2007 UM V2C 650S
- 2007 UM V2S 250R
- 2007 UM V2S 650
- 2007 UM V2S 650R
- 2007 UM X Peed 50R
- 2007 Ural Gear Up 750
- 2007 Ural Patrol 750

