2009 Honda Zoomer gallery
2009 Honda Zoomer
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | 4 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 38.0 x 44.0 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 84.0 kg (185.2 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-_x001A_10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Yellow, red, black, silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Motorhispania RX 125R
- 2009 Motorhispania RX 50R
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Off Road
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Supermotard
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Urbanbike
- 2009 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Off Road
- 2009 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Supermotard
- 2009 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Urbanbike
- 2009 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2009 MV Agusta Brutale 750 America
- 2009 MV Agusta Brutale 750S
- 2009 MV Agusta Brutale 910 Hydrogen
- 2009 MV Agusta Brutale 910 Wally
- 2009 MV Agusta Brutale 910R
- 2009 MV Agusta Brutale 910S
- 2009 MV Agusta Brutale 910Serie Oro
- 2009 MV Agusta Brutale 989R
- 2009 MV Agusta Brutale Gladio
- 2009 MV Agusta F4 1000 R
- 2009 MV Agusta F4 1000 S

