2009 Honda XL700V Transalp gallery
2009 Honda XL700V Transalp
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 680.20 ccm (41.51 cubic inches) | Power: | 59,13 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 66.0 mm (3.2 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 218.0 kg (480.6 pounds) |
| Seat height: | 841 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,515 mm (59.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange, blue, red, gray |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Macbor XC 512 Pro
- 2009 Macbor XC 512 R 6V
- 2009 Macbor XC 512 Racing
- 2009 Macbor XC 512 S
- 2009 Macbor XC 512 T
- 2009 Macbor XC R 125
- 2009 Malaguti Blog 125 i.e.
- 2009 Malaguti Blog 160 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 125 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 160 i.e.
- 2009 Malaguti Centro 50 4t
- 2009 Malaguti Ciak Master 50
- 2009 Malaguti F10 WAP
- 2009 Malaguti Grizzly RCX 10
- 2009 Malaguti Grizzly RCX 12
- 2009 Malaguti Madison 3 125
- 2009 Malaguti Madison 3 250 i.e.
- 2009 Malaguti Password 250
- 2009 Malaguti Phantom F12R Air Cooled
- 2009 Malaguti Phantom F12R Ducati Replica SBK-GP

