2009 CCM RL125 gallery
2009 CCM RL125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.0 kg (275.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,135 mm (44.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 100
- 2009 Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 114
- 2009 Big Bear Choppers GTX Standard 100
- 2009 Big Bear Choppers GTX Standard 114
- 2009 Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Merc Softail 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Miss Behavin 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Miss Behavin 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Paradox 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Paradox 100 EFI
- 2009 Big Bear Choppers Paradox 114 EFI X-Wedge
- 2009 Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Sled 100 Carb
- 2009 Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution
- 2009 Big Bear Choppers Sled 114 EFI X-Wedge

