2010 Norton Commando 961 Sport gallery
2010 Norton Commando 961 Sport
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 961.00 ccm (58.64 cubic inches) | Power: | 80 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 79.0 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Seat height: | 813 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Brembo system, twin semi-floating hi carbon stainless steel discs, Brembo 4 piston Gold Line axial callipers |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo system, 2 piston Gold Line calliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/gold, Red/gold, yellow/black, silver/red/back |
News
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Big Bear Choppers Mis Behavin 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Paradox 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Rage 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled 100 EFI Evolution
- 2010 Big Bear Choppers Sled 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Venom 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Venom 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth EFI
- 2010 Big Dog Bulldog
- 2010 Big Dog Coyote

