2010 Pagsta Eagle 150 gallery
2010 Pagsta Eagle 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 9,66 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.4 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,365 mm (53.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.60 litres (1.74 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, blue, black |
News
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 UM V2C 650S
- 2010 UM V2S 250R
- 2010 UM V2S 650R
- 2010 UM Xtreet 125
- 2010 UM Xtreet 150
- 2010 UM Xtreet 180
- 2010 UM Xtreet 200
- 2010 UM Xtreet Sport 125
- 2010 UM Xtreet Sport 150
- 2010 Ural Gear Up 750
- 2010 Ural Patrol 750
- 2010 Ural Retro 750
- 2010 Ural Tourist 750
- 2010 Ural Wolf 750
- 2010 Vahrenkamp Diesel 462
- 2010 Vectrix VX-1
- 2010 Vectrix VX-1E
- 2010 Veli VL 150GS
- 2010 Veli VL 250GS
- 2010 Veli VL150-4II

