2010 Pagsta KRB 250 Sports gallery
2010 Pagsta KRB 250 Sports
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 234.00 ccm (14.28 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 53.0 x 53.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, black |
News
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic►
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kymco Nexxon 50
- 2010 Kymco People 150
- 2010 Kymco People 50
- 2010 Kymco People S 200
- 2010 Kymco People S 250
- 2010 Kymco Pulsar
- 2010 Kymco Quannon 125 E3
- 2010 Kymco Quannon 150
- 2010 Kymco Quannon Naked 125
- 2010 Kymco Sento
- 2010 Kymco Sting 50
- 2010 Kymco Straight 125 E3
- 2010 Kymco Sunboy
- 2010 Kymco Super 8 150
- 2010 Kymco Super 8 50
- 2010 Kymco Venox Carb 250 E2
- 2010 Kymco Xciting 500 Ri
- 2010 Kymco Xciting Ri
- 2010 Kymco Yagaer 200i
- 2010 Kymco Zing II 125 E3

