2010 Pagsta Roadsta 50 gallery
2010 Pagsta Roadsta 50
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.0 kg (202.8 pounds) |
| Seat height: | 610 mm (24.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-17 |
| Rear tyre dimensions: | 5.50-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic►
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Suzuki DR-Z 400 E
- 2010 Suzuki DR-Z 400 S
- 2010 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2010 Suzuki DR-Z125
- 2010 Suzuki DR-Z125L
- 2010 Suzuki DR-Z70
- 2010 Suzuki DR200SE
- 2010 Suzuki Gladius
- 2010 Suzuki Gladius 400
- 2010 Suzuki Gladius 400 ABS
- 2010 Suzuki GS 500F
- 2010 Suzuki GSR 600
- 2010 Suzuki GSX 1250 FA Traveller
- 2010 Suzuki GSX-R 1000
- 2010 Suzuki GSX-R 1000 Anniversary
- 2010 Suzuki GSX-R 600
- 2010 Suzuki GSX-R 750
- 2010 Suzuki GSX650F
- 2010 Suzuki GZ250
- 2010 Suzuki Hayabusa

