2010 Pagsta Cruisa 250 gallery
2010 Pagsta Cruisa 250
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 234.00 ccm (14.28 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 53.0 x 53.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-18 |
| Rear tyre dimensions: | 4.50-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black, silver |
News
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic►
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Scorpa T-Ride 124-4T
- 2010 Scorpa T-Ride 250F
- 2010 Sherco SE 0.5
- 2010 Sherco SE 125-F
- 2010 Sherco SE 2.5i -F
- 2010 Sherco SE 3.0i -F
- 2010 Sherco SE 4.5i-F
- 2010 Sherco SE 5.1i-F
- 2010 Sherco SM 0.5 Black Panther
- 2010 Sherco SM 125-F Black Panther
- 2010 Sherco SM 4.5i-F Black Panther
- 2010 Sherco SM 5.1i-F Black Panther
- 2010 Sherco ST 0.80
- 2010 Sherco ST 1.25
- 2010 Sherco ST 2.5
- 2010 Sherco ST 2.9
- 2010 Sherco ST 3.2 F
- 2010 Sherco SX 2.5i -F
- 2010 Sherco Urban SU 0.5
- 2010 Sherco Urban SU 0.5 Base

