2008 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom gallery
2008 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 304.8 kg (672.0 pounds) |
| Seat height: | 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,699 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, Dark Blue Pearl (New), Candy Red Sunglo (New) Two-Tone Pacific Blue Pearl/Vivid Black, Two-Tone Crimson Red Sunglo/Candy Red Sunglo (New), 105th Anniversary Copper Pearl/Vivid Black, Purple Haze (Custom), Copperhead Pearl and Re |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TM racing MX 300
- 2008 TM racing MX 450 F
- 2008 TM racing MX 530 F
- 2008 TM racing MX 85 Junior
- 2008 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2008 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2008 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2008 TM racing SMR 125
- 2008 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2008 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2008 TM racing SMX 450 F Competition
- 2008 TM racing SMX 660 F Competition
- 2008 Tomos Alpino
- 2008 Tomos Flexer
- 2008 Tomos Racing 50
- 2008 Tomos Revival 50
- 2008 Tomos SE 125 F
- 2008 Tomos SM 125 F
- 2008 Tomos SM 125 Replica Cup
- 2008 Tomos Streetmate

