2003 Ducati Monster 620 S i.e. gallery
2003 Ducati Monster 620 S i.e.
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37.71 cubic inches) | Power: | 60 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 61.5 mm (3.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 MZ RT 125
- 2003 MZ SM 125
- 2003 MZ SX 125
- 2003 Peugeot Speedfight 2 100 WRC
- 2003 Peugeot XP 6 S Supermotard
- 2003 Peugeot XP 6 S Trail
- 2003 Peugeot XR 6 Sport
- 2003 Praga CD 430
- 2003 Praga CD 610
- 2003 Praga ED 250
- 2003 Praga ED 430
- 2003 Praga ED 610
- 2003 Praga SM 430
- 2003 Praga SM 610
- 2003 Rieju MRX 125
- 2003 Rieju MRX 50
- 2003 Rieju MRX 50 Pro
- 2003 Rieju RS-1 Evolution Racing
- 2003 Rieju RS2 Matrix
- 2003 Rieju SMX 125

