2003 Ducati Monster 1000 DARK i.e. gallery
2003 Ducati Monster 1000 DARK i.e.
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 84 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Kawasaki ZZR1200
- 2003 Kawasaki ZZR600
- 2003 KTM 125 EXC
- 2003 KTM 125 SX
- 2003 KTM 200 EXC
- 2003 KTM 200 SX
- 2003 KTM 250 EXC
- 2003 KTM 250 EXC Racing
- 2003 KTM 250 SX
- 2003 KTM 300 EXC
- 2003 KTM 450 EXC Racing
- 2003 KTM 450 SX Racing
- 2003 KTM 50 Junior Adventure
- 2003 KTM 50 Mini Adventure
- 2003 KTM 50 Senior Adventure
- 2003 KTM 50 SX Pro Junior LC
- 2003 KTM 50 SX Pro Senior LC
- 2003 KTM 525 EXC Racing
- 2003 KTM 525 MXC Desert Racing
- 2003 KTM 525 SX Racing

