2003 Ducati Monster 620 DARK i.e. gallery
2003 Ducati Monster 620 DARK i.e.
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37.71 cubic inches) | Power: | 60 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 61.5 mm (3.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Cagiva Raptor 1000
- 2003 Cagiva Raptor 650
- 2003 Cagiva V-Raptor 1000
- 2003 Cagiva V-Raptor 650
- 2003 CCM 604 RS
- 2003 CCM 644 Dual Sport Supermoto
- 2003 CCM 644 Dual Sport Trail
- 2003 CCM R30
- 2003 CPI Hussar
- 2003 CPI Popcorn 50
- 2003 Derbi GPR 50 R
- 2003 Derbi GPR 50 R Race Replica
- 2003 Derbi Senda R
- 2003 Derbi Senda Supermotard
- 2003 Dodge Tomahawk
- 2003 Ducati 620 Sport Full-fairing
- 2003 Ducati 620 Sport Full-fairing (reduced effect)
- 2003 Ducati 620 Sport Half-fairing
- 2003 Ducati 620 Sport Half-fairing (reduced effect)
- 2003 Ducati 748

