2003 Ducati 998 gallery
2003 Ducati 998
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 123 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 63.5 mm (3.9 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2003 Moto Guzzi V11 Le Mans Rosso Corsa
- 2003 Moto Guzzi V11 Sport Naked
- 2003 Motorhispania Furia Cross
- 2003 Motorhispania Furia SM
- 2003 Motorhispania RX 50 Racing
- 2003 MV Agusta F4 Agostini
- 2003 MV Agusta F4 Brutale S
- 2003 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2003 MV Agusta F4 S 750 1+1 EVO 3
- 2003 MV Agusta F4 S 750 EVO 3
- 2003 MV Agusta F4 SPR
- 2003 MZ 1000 S
- 2003 MZ 660 Baghira Street Moto
- 2003 MZ 660 Mastiff
- 2003 MZ RT 125
- 2003 MZ SM 125
- 2003 MZ SX 125
- 2003 Peugeot Speedfight 2 100 WRC
- 2003 Peugeot XP 6 S Supermotard

