2008 Zongshen 125 - 30 gallery
2008 Zongshen 125 - 30
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | 11,26 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Seat height: | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | orange,black |
News
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect►
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 GAS GAS EC 250
- 2008 GAS GAS EC 250 Racing
- 2008 GAS GAS EC 300
- 2008 GAS GAS EC 300 Racing
- 2008 GAS GAS EC 450 FSR
- 2008 GAS GAS EC 515 FSR
- 2008 GAS GAS MC 125 Cross
- 2008 GAS GAS MC 250 Cross
- 2008 GAS GAS MC 65 Cross
- 2008 GAS GAS Pampera 125
- 2008 GAS GAS Pampera 450
- 2008 GAS GAS SM 125 Supermotard
- 2008 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2008 GAS GAS SM 515 Supermotard
- 2008 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 125 Pro Racing
- 2008 GAS GAS TXT 200 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 300 Pro

