2004 Yamaha YZF R1 gallery
2004 Yamaha YZF R1
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 180 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 172.0 kg (379.2 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Lava red, Mistral grey, Yamaha blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Derbi Senda R DRD
- 2004 Derbi Senda R Racer
- 2004 Derbi Senda R X-Treme
- 2004 Derbi Senda SM DRD
- 2004 Derbi Senda SM Racer
- 2004 Derbi Senda SM X-Treme
- 2004 Ducati 749
- 2004 Ducati 749 R
- 2004 Ducati 749S
- 2004 Ducati 999
- 2004 Ducati 999 R
- 2004 Ducati 999 S
- 2004 Ducati Monster 1000 i.e.
- 2004 Ducati Monster 1000 S i.e.
- 2004 Ducati Monster 620 i.e.
- 2004 Ducati Monster 620 i.e. Dark
- 2004 Ducati Monster 620 i.e. Dark Single Disc
- 2004 Ducati Monster 800 i.e.
- 2004 Ducati Monster S4R
- 2004 Ducati Multistrada 1000 DS

