2003 Suzuki DR-Z 400 gallery
2003 Suzuki DR-Z 400
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2003 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2003 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2003 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport
- 2003 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2003 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2003 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2003 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2003 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2003 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2003 Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
- 2003 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2003 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
- 2003 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2003 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2003 Harley-Davidson XLH Sportster 1200
- 2003 Harley-Davidson XLH Sportster 883
- 2003 Harley-Davidson XLH Sportster 883 Hugger
- 2003 Hartford HD-125L Legion
- 2003 Hartford VR-125H

