2003 Ducati 800 Sport gallery
2003 Ducati 800 Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 802.00 ccm (48.94 cubic inches) | Power: | 74,5 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.3 kg (401.9 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Kawasaki VN1600 Classic Fi
- 2003 Kawasaki VN800 Classic
- 2003 Kawasaki VN800 Drifter
- 2003 Kawasaki W650
- 2003 Kawasaki Z1000
- 2003 Kawasaki ZR-7
- 2003 Kawasaki ZR-7S
- 2003 Kawasaki ZRX1200R
- 2003 Kawasaki ZRX1200S
- 2003 Kawasaki ZX-12R Ninja
- 2003 Kawasaki ZX-6R
- 2003 Kawasaki ZX-6RR
- 2003 Kawasaki ZX-7R
- 2003 Kawasaki ZX-9R Ninja
- 2003 Kawasaki ZXR400
- 2003 Kawasaki ZZR1200
- 2003 Kawasaki ZZR600
- 2003 KTM 125 EXC
- 2003 KTM 125 SX
- 2003 KTM 200 EXC

