2009 Malaguti Ciak Master 50 gallery
2009 Malaguti Ciak Master 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,345 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-16 |
| Rear tyre dimensions: | 3.25-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, royal blue, dark blue |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2009 Kawasaki Z1000
- 2009 Kawasaki Z750
- 2009 Kawasaki ZZR1400 ABS
- 2009 Kawasaki ZZR600
- 2009 Keeway ARN 125
- 2009 Keeway ARN 150
- 2009 Keeway ATV 100
- 2009 Keeway ATV 50

