2007 KTM 125 EXC gallery
2007 KTM 125 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.6 kg (217.4 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Suzuki DR-Z 400 E
- 2007 Suzuki DR-Z 400 S
- 2007 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2007 Suzuki DR-Z125
- 2007 Suzuki DR-Z125L
- 2007 Suzuki DR200SE
- 2007 Suzuki GS 500F
- 2007 Suzuki GSR 600
- 2007 Suzuki GSX-R 1000
- 2007 Suzuki GSX-R 1000 Phantom.
- 2007 Suzuki GSX-R 600
- 2007 Suzuki GSX-R 750
- 2007 Suzuki GZ250
- 2007 Suzuki Hayabusa 1300
- 2007 Suzuki RM 125
- 2007 Suzuki RM 250
- 2007 Suzuki RM 85
- 2007 Suzuki RM 85 L
- 2007 Suzuki RM-Z250
- 2007 Suzuki RMZ 450

