2003 Suzuki AN 650 Burgman gallery
2003 Suzuki AN 650 Burgman
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 638.00 ccm (38.93 cubic inches) | Power: | 55 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.5 x 71.3 mm (3.0 x 2.8 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 238.0 kg (524.7 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-14 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XLH Sportster 1200
-
Harley-Davidson FLTC 1340 Tour Glide Classic (reduced effect)
-
Harley-Davidson FLSTC 1340 Heritage Softail Classic (reduced effect)
Other motorcycles in 2003
- 2003 Honda NT 650 Deauville
- 2003 Honda NX-4 FALCON
- 2003 Honda NX650 Dominator
- 2003 Honda SFX50
- 2003 Honda Silver Wing
- 2003 Honda ST1300 Pan-European
- 2003 Honda VF750 Magna
- 2003 Honda VFR800VTEC
- 2003 Honda VT1100C2 Shadow
- 2003 Honda VT125 Shadow
- 2003 Honda VT600C Shadow
- 2003 Honda VT750C2 Shadow
- 2003 Honda VT750C3 Black Widow
- 2003 Honda VTR1000F FireStorm / Super Hawk
- 2003 Honda VTR1000SP-2
- 2003 Honda VTX1300S
- 2003 Honda VTX1800
- 2003 Honda X-Eleven
- 2003 Honda X8R-S
- 2003 Honda XL1000 Varadero

