2009 KTM 450 SX-F gallery
2009 KTM 450 SX-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 60.8 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 104.6 kg (230.6 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Daelim S2 125 FI
- 2009 Dafier DFE 110-3C
- 2009 Dafier DFE 125-7
- 2009 Dafier DFE 125 T-10A
- 2009 Dafier DFE 250-A
- 2009 Dafier DFE 50 QT-9
- 2009 DB Motors Pirat Air
- 2009 DB Motors Pirat LC
- 2009 DB Motors Super Sport
- 2009 DB Motors ZZ
- 2009 Derbi Atlantis 50 2T Bullet
- 2009 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2009 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2009 Derbi Boulevard 125 4T
- 2009 Derbi Boulevard 50 2T
- 2009 Derbi Cross City 125
- 2009 Derbi DH 2.0
- 2009 Derbi Dirt Boy 50
- 2009 Derbi Dirt Kid 50
- 2009 Derbi GP1 125 Racing

